ÚNOR 2005, časopis ČESKÝ GOLFISTA

Před golfem se pořádně rozcvičte!

TEXT: MARTIN CHALUPA

Sportem ku zdraví zní staré rčení. Že to ale vždycky nemusí být tak úplně pravda vědí všichni, kdo se kolem nějakého sportu pohybují. Jak předcházet zraněním a následně je účinně léčit, je u masových sportů jako fotbal, hokej nebo atletika poměrně známé. S golfem už to však tak slavné není. Na druhou stranu existuje řada společných jmenovatelů, které jsou u všech sportů totožné.

Asi nejčastějším prohřeškem amatérského sportovce je, že se na výkon svého koníčka vrhne po hlavě. Bez rozcvičení. “Strečink je strašně důležitá fáze. A nejen před samotnou akcí, ale i po jejím ukončení. Čím je člověk starší, tím více se potřebuje rozehřát. U golfu jsou důležité hlavně ruce a záda, důraz se musí klást na celou páteř, nejen na bederní část, ale i na hrudní a krční,“ vysvětluje Dr.Med.Jiří Půlpán, jeden z největších odborníků na ortopedii, akupunkturu, manipulační a fyzikální léčbu u nás. Své vzdělání a praxi získal postupně na Ortopedické klinice v Praze na Bulovce, kde současně působil jako lékař 20násobných mistrů světa v kolové, bratří Pospíšilů. Následně pak v Německu, kde pracoval na Ortopedické universitní klinice v Heidelbergu a v té době mimo jiné i působil jako lékař německých reprezentantů v cyklistice, vzpírání a judu v místním olympijském středisku.

Nejvíc trpí záda

Jako jeden z mála českých lékařů se může pyšnit německým titulem Facharzt für ortopädie.“Po osmi letech v německu jsem se vrátil do Čech a otevřel si vlastní praxi.Mezi mé pacienty patří řada sportovců, golfisty samozřejmě nevyjímaje.“ S tímto sportem jsou spojeny zejména bolesti zad. To zná asi každý, kdo měl někdy v ruce golfovou hůl. Ale také bolesti kloubů.“Největší problémy jsou u lidí, kteří se golfu a vlastně jakémukoli sportu věnují jen jedenkrát týdně. Organismus si totiž nestačí zvyknout na zátěž. U golfistů jsou nejryzikovější daleké odpaly, na které je třeba hodně vypětí. Na páteř se při rotaci do velkého úhlu vyvine enormní zátěž a následná kumulace síly do úderu v krátkém momentu zvyšují riziko zranění. Když je výborná technika, není toto riziko nijak vysoké, ale při technicky špatně provedeném úderu je možnost zranění poměrně velká,“ vysvětluje Půlpán.

Zrádné ploténky

Nastat mohou nejrůznější komplikace, od svalových zranění (svalové spasmy či natržení) až po poranění meziobratlových plotének s následným kořenovým drážděním.“Toto poškození nervového kořene, způsobené vyhřezlou ploténkou, je u rekreačních golfistů středního a vyššího věku poměrně časté hlavně v bederní oblasti, která je nejvíce přetížena. Proto bych u mužů nad čtyřicet let doporučoval preventivní ortopedické a RTG vyšetření páteře, případně doplněné magnetickou rezonancí. Jde totiž o to, že některé vady páteře jsou skryté a člověk se může cítit zcela zdráv. V extrémní situaci, pokud se útlak nervového kořene neléčí, můžou nastat i trvalé následky ve smyslu poruchy hybnosti dolních končetin.“

Operace není nutností

Pokud jde o poranění svalů, stačí mnohdy jen obstřik či manipulační léčba.“Odblokování ano, ale jednoznačně až po vyšetření a od odborníka. Existuje mnoho rádoby léčitelů, kteří dokážou napáchat více škody než užitku. “ Jde-li o poškození ploténky či dráždění nervového kořene, léčba je složitější.“V dnešní době se při výhřezu ploténky používá moderní metoda zvaná proloterapie. Jedná se o speciální injekční techniku, s jejíž pomocí se poškozená ploténka „nadzvedne“ a útlak kořene se tím uvolní. S tímto zákrokem nejsou spojena žádná rizika, dokonce se dá téměř ihned normálně pracovat.Samozřejmě ne žádná težká dřina, ale normální kancelářská či manažerská práce.Takovýto konzervativní trend je oblíbený hlavně na západě, tam už pochopili, že operace je často zbytečná. Bohužel u nás tomu tak není, upřednostňuje se operace, kde je přitom úspěšnost jen 50%. To je spíše ruleta,“ uvědomuje si Půlpán, který je jediným lékařem v Česku, co proloterapii dokonale zvládá.

Elegantní řešení

„Tuto techniku se nelze naučit za měsíc nějde na stáži.Cesta je velmi dlouhá. Navíc začít s výukou se musí pod kontrolou magnetické rezonance a jedno toto vyšetření stojí zhruba 15 000 Kč. Takže nejde zrovna o levnou záležitost. Ale zákrok je to spolehlivý a velmi elegantní. Nemá žádné vedlejší účinky a úspěšnost je 80%. Pacient cítí jehlu jen při průchodu svalem.Bolestivost není větší než při obyčejné injekci do hýžďobého svalu, určitě žádná hrůza.“

Podle Půlpána je pro golfistu nejdůležitější pravidelné cvičení a rehabilitace.“Existují speciální cviky na procvičování malých žížalkových svalů, které tvoří tzv. Svalový korzet páteře. Tam bývají nejčastější problémy s jejich natažením či natržením. Stačí 15 minut cvičení denně a problémům se dá předejít.“

V případě jakýchkoli dotazů neváhejte napsat na adresu naší redakce(sefredaktor@cesky golfista.cz), o odbornou radu obratem požádáme přímo Jiřího Půlpána. V případě „akutního“ zájmu a potřeby uvádíme kontakt přímo na pražskou ordinaci.

Jiří Půlpán, Tel:222324227

ÚNOR 2005, ČESKÝ GOLFISTA